Harika Bir Bahçeniz Olsun İster Misiniz?

Harika Bir Bahçeniz Olsun İster Misiniz?

Bahçesi olup da bu satırları okuyan herkesin, yukarıdaki soruya “evet” dediğini duyar gibiyim… Yaza geçiş yaptığımız bu günlerde bahçelerini yenilemek isteyenlere, güzel, şık ve sıcacık bahçeler oluşturabilmeleri için birkaç ipucu vereceğim.  Hadi başlayalım…

 

Yeniden Doğuş

Pek çok kültürde ilkbahar, “yaşamın yeniden doğuşu” anlamına gelir; mitolojik öykülerde hayat ilkbaharda yeniden doğar. Bahar, doğaya ve insana bereketi, güzellikleri, sevinci, umudu getirir. Parlayan güneşi, çiçek açan ağaçları, toprağın mis gibi kokusunu duyunca, eminim pek çoğunuzun içi, heyecanla hayata bakan bir çocuğun kalbi gibi kıpır kıpır oluyordur.  Doğanın bize armağanı olan bu güzel hisleri yaşam alanlarımıza nasıl katabiliriz peki? Aslında bunu yapmak çok kolay! Doğaya dönüp size iyi hissettiren şeyleri gerçekten farkına vardığınızda, zaten ister istemez evinize, bahçenize doğadan izler katma çabasına gireceksiniz, bundan emin olun…

 

En Güzel Yaşam Alanı: Bahçe

Dinlenip, günün tüm stresinden arınmamızı sağlayan, sevdiklerimizle en tatlı paylaşımları yapabileceğimiz, en özel yaşam alanlarıdır bahçeler. İlkbahar ve yaz döneminde belki de en fazla vakit geçirdiğimiz bahçelerimiz için mobilya ve aksesuar seçerken nelere dikkat etmeliyiz derseniz, işte size birkaç ipucu!

 

1-      Yüzünüzü Doğaya Dönün

Küçük ya da büyük fark etmez, evinizin bir bahçesi varsa gerçekten çok şanslısınız demektir! Bahçenizi, içinizdeki duyguları yansıtacak şekilde döşemenin en öncelikli adımı doğayı seyretmektir. Bunun için biraz vakit ayırıp, bir parka ya da ormana gidip çimenlerin üzerinde oturun, etraftaki ağaçları ve çiçekleri izleyin derim. Kuşları, toprağı seyredin mutlaka. En sevdiğiniz renklere bakın, en sevdiğiniz tatları hayal edin; özellikle de çocukken size en keyif veren meyveleri, sebzeleri ve onların mis kokularını düşünün. Evet bahçenizi tasarlamak için artık hazırsınız!

 

2-      Bahçenizin Boyutlarını Öğrenin

Eve gidip bahçenize şöyle bir bakın. Nerede ne istediğinize karar vermek için, kağıt üzerinde bir taslak hazırlayın. Koltukları, salıncağı, sehpayı ya da masayı nereye koymak istediğinizi hayal edin. Ama bunları, çiçekleri ve en sevdiğiniz sebzeleri ekmek için bahçenize yerleştireceğiniz saksılar olmadan hayal etmeyin sakın… Ardından da bu taslağa bahçenizin ölçülerini yazın.

 

3-      Bahçeniz İçin En Uygun Mobilya Malzemenin Ne Olduğuna Karar Verin

Bahçenizde nasıl bir yaşantınız olacağını düşünün. Bu yaşam koşullarına en uygun, görsel olarak da en çok beğeneceğiniz malzemelerden üretilen bahçe mobilyalarını inceleyin.

Teak (Tik) ağacı ve okaliptus mobilyalar, suya, neme ve güneş ışınlarına dayanıklıdır. Açık ve korunaksız bahçeleriniz için uygun olabilirler.

Akasya ve doğal rattan mobilyalar ise suya ve neme karşı hassastırlar. O nedenle eğer açık bahçenize rattan mobilya almak isterseniz, tüm hava koşullarına uygun olup olmadığından mutlaka emin olun.

Tüm bunların yanında beğendiğiniz mobilyaların döşeme türü ve kumaşları hakkında da mutlaka bilgi edinin. Rahatlıkları ve dayanıklılıkları konusunda beklentinizi karşılayan bahçe mobilyaları, keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yaşam alanı yaratmanıza yardım ederken, aynı zamanda ruhunuzu doyuracaktır. Ayrıca dekorasyonunuzda yer vereceğiniz renkli saksılarla, rengarenk minderlerle, en sade bahçeleri bile sıcacık hale getirebilirsiniz, bunu da sakın aklınızdan çıkarmayın!

LEAVE A COMMENT